Ndërlidhjet

SHBA, akuza të ashpra ndaj Rusisë


Debaltseve, Ukrainë

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Rusinë për shkelje të Marrëveshjes së Minskut.

Edhe pse Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar njëzëri rezolutën e hartuar nga Rusia për të zbatuar traktatin për armëpushim, të arritur javën e kaluar, ambasadorët kanë shkëmbyer fjalë të ashpra mes njëri-tjetrit.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Samantha Power, ka thënë se mirëpret marrëveshjen, porse Rusia duhet të dëshmojë angazhimin e saj për paqe.

“Ndaloni armatosjen e separatistëve. Ndaloni dërgimin e qindra armëve të rënda përtej kufirit, ashtu si edhe të trupave. Ndaloni të pretendoni se nuk jeni duke bërë atë që po bëni”, ka thënë Power.

Sipas saj, “Rusia nënshkruan marrëveshje dhe pastaj bën gjithçka të mundur për t’i minuar ato; Rusia mbron sovranitetin e vendeve dhe pastaj vepron sikur kufijtë e fqinjëve nuk ekzistojnë”.

Ambasadori i Rusisë në OKB, Vitaly Churkin, i ka cilësuar si “fyese” komentet e koleges amerikane.

“Që nga fillimi i krizës, Rusia ka bërë thirrje në mënyrë aktive për zgjidhje paqësore, përmes dialogut gjithëpërfshirës e transparent midis të gjitha palëve në konfliktin e brendshëm të Ukrainës”, ka thënë Chrukin.

Lexoni edhe këtë.

XS
SM
MD
LG