Ndërlidhjet

Parlamenti miraton kryeministrin e ri moldav


Kryeministri i ri i Moldavisë, Chiril Gaburici

Parlamenti i Moldavisë sot e ka miratuar kryeministrin e ri pro-evriopian, biznesmenin 38 vjeçar, Chiril Gaburici, pavarësisht shqetësimeve për reagime të mundshme nga Rusia.

Gaburici ka premtuar se do ta dërgoj vendin drejt BE-së dhe se vendi i tij do të aplikoj në vitin 2018.

Për pësë vite, Moldavia është udhëhequr nga koalicioni pro-evropian.

Blloku pro-evropian përsëri i ka fituar zgjedhjet parlamentare nëntorin e vitit të kaluar.

Rusia ka kërcënuar se përafrimi i Moldavisë me vendet e BE-së mund ta humbë kontrollin e Moldavisë në rajonin pro-rus, Transdniester.

Moska është duke bërë presion mbi ekonominë e Moldavisë duke ndaluar importin e verës moldave, perimeve dhe mishit.

XS
SM
MD
LG