Ndërlidhjet

Greqia sot kërkon zgjatjen e marrëveshjes së kredisë


Ilustrim

Qeveria greke ka njoftuar se gjatë ditës së sotme do të kërkoj nga anëtarët e Eurozonës për ta zgjatur “marrëveshjen e kredisë” edhe për gjashtë muaj.

Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis, ka shfaqur shpresën që kërkesa e Greqisë do të miratohët nga anëtarët gjatë takimit i cili kryesohet nga Jeroen Dijsselbloem.

Greqia dhe anëtarët e Eurozonës kanë mosmarrëveshje aktualisht rreth kthimit të borxhit nga Greqia në vlerë prej 240 miliardë dollarë, afati për të cilin borxh pritet të skadoj.

Banka Qendrore Evropiane është pajtuar gjatë ditës së mërkurë për ngritjen e fondeve emergjente për bankat greke.

XS
SM
MD
LG