Ndërlidhjet

Medvedev: Kievi duhet të paguajë për dërgesat e naftës


Kryeministri i Rusisë Dmitri Medvedev tha se Kievi duhet të paguajë për dërgesat e naftës që po dërgohen nga Gazpromi te separatistët pro-ruse në lindje të Ukrainës.

Në një koment të postuar në faqen e tij në Facebook më 20 shkurt, Medvedev tha "detyrimet ekzistuese kontraktuese" kërkojnë që Ukraina të paguajë për dërgesat.

Gazprom ka filluar të dërgojë naftë direkt në zonat e kontrolluara nga separatistët në lindje të Ukrainës më 19 shkurt, pas Medvedev urdhëroi ministrinë e tij të Energjisë për të punuar në një plan të furnizimit si "ndihmë humanitare".

Mirëpo, shefi i Naftogazit të Ukrainës, Andriy Kobolev, tha se dërgesat e shkelin kontratën e saj me Gazpromin dhe se Kievi nuk do të paguajë për dërgesat, sepse Naftogaz nuk mund të marrë përsipër kontrollin e procesit.

Shefi i Gazpromit, Aleksei Miller ka thënë se dërgesat janë duke kaluar nëpër stacionet matëse të naftës Prokhorovka dhe Platovo në një normë prej rreth 12 milionë metra kub në ditë.

XS
SM
MD
LG