Ndërlidhjet

Forcat irakiane rimarrin pjesë të Bagdadit


Forcat irakiane vazhduan operacionin e tyre kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Bagdad, duke avancuar nga jugu në drejtim të qendrës së qytetit.

Ushtarakët irakianë deklaruan se duhet të ketë vrarë të paktën 23 militantë të IS-it në luftimet e sotme.

Ky numër edhe nuk mund të konfirmohet.

Zyrtarët thanë se më shumë municion dhe pajisje kishte ardhur pranë bazës ushtarake Ayn al-Asab derisa forcat qeveritare po përgatitnin sulmin kundër militantëve.

Franca që iu bashkua betejës në Irak me avionët nga aeroplanmbajtëset Charles de Gaulle, arriti në Gjirin Persik, duke goditur objektivat rreth qytetit të Ebu Qaim pranë kufirit me Sirinë.

Forcat kurde gjithashtu raportuan sukses duke e shtyrë një ofensivë në verilindje të Sirisë, e projektuar për të prerë linjën e komunikimit midis militantëve të IS-it në Siri dhe Irak.

Ndërkohë, disa 1000 familje asiriane të krishtera u larguan nga fshatrat e tyre në verilindje të Sirisë, pasi militantët e IS-it kanë rrëmbyer të paktën 90 të krishterë në këtë zonë më gjatë javë.

XS
SM
MD
LG