Ndërlidhjet

Pakistan: Arrestohen prindërit që ndaluan vaksinimet


Të paktën 18 njerëz janë arrestuar në veriperëndim të Pakistanit për refuzimin për të lejuar fëmijët e tyre të marrin vaksinat kundër poliomielitit.

Policia tha për Radio Mashaal më 26 shkurt se ata ishin arrestuar në rrethin Nowshera. provincë e Khyber Pakhtunkhwa.

Shefi i policisë së Qarkut, Rab Nawaz Khan tha se 100 raste janë ngritur fillimisht kundër prindërve të cilët nuk pranuan të lënë fëmijët e tyre të vaksinohen.

Khan tha se çështja u zgjidh me shumicën e prindërve, pasi ata ranë dakord për të lënë fëmijët e tyre të marrin pika anti-poliomielit.

Të 18 prindërit, të cilët vazhduan të refuzojë, u ndaluan.

Më shumë se 300 raste të poliomielitit janë raportuar vitin e kaluar në Pakistan, shumica e tyre në veriperëndim.

Militantët shpesh sulmojnë punëtorët mjekësore të përfshirë në shpërndarjen e vaksinave kundër poliomielitit, duke kontribuar në një rritje të rasteve të poliomielitit në Pakistan dhe duke e bërë vendin një nga vetëm tre vendet në botë, ku sëmundja mbetet endemike.

XS
SM
MD
LG