Ndërlidhjet

Rusia dhe Ukraina, takim urgjent për gazin


(Ilustrim)

Rusia dhe Ukraina janë duke mbajtur takim urgjente me qëllim që të zgjidhin çështjen e gazit që rrezikon furnizimin e tërë Evropës.

Kompania shtetërore ruse e gazit, Gazprom është kërcënuar javën e kaluar që do të ndalojë furnizimin e Ukrainës me gaz për shkak të mos para pagimit.

Bashkimi Evropian që është duke ndërmjetësuar këto bisedime në Bruksel, ka thënë sot se shpreson për një përfundim pozitiv.

Ministri rus i Energjisë, Alexander Bovak ka thënë se pagesa prej 15 milionë dollarëve e bërë nga Ukraina javën e kaluar mbulon shpenzimet deri në fund të kësaj jave.

BE e siguron një të tretën e gazit nga Rusia, ndërsa gjysma e këtij gazi kalon përmes tubacioneve që gjenden në Ukrainë.

XS
SM
MD
LG