Ndërlidhjet

Yong: Mund të frenojmë ‘kërcënimin bërthamor’ amerikan


Ministri i jashtëm i Koresë së Veriut, Ri Su Yong

Ministri i jashtëm i Koresë së Veriut, Ri Su Yong, ka thënë se Gadishulli Korean është një “fuçi baruti bërthamore” dhe se Pheniani e ka fuqinë që të frenojë “kërcënimin bërthamor amerikan” që është në rritje.

Ri, në një fjalim të mbajtur në konferencën e përkrahur nga OKB për çarmatosje, ka thënë se ushtrimet që po mbahen në mes të ushtrive të SHBA-ve dhe Koresë së Jugut janë “provokime të paprecedent në natyrë dhe që nxisin luftë”.

Ai ka shtuar se Koreja Veriore është duke i rritur kapacitetet e saj bërthamore që të përballet me rrezikun çdo herë në rritje nga SHBA-të.

XS
SM
MD
LG