Ndërlidhjet

Rusi: Dy të akuzuar lidhur me vrasjen e politikanit Nemtsov


Pjesëmarrësit e një tubimi përkujtues në Moskë i mbajnë portretet e politikanit të vrarë Boris Nemtsov

Dy persona janë akuzuar nga autoritetet e Rusisë për involvim në vrasjen e politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov, pasi pesë të dyshuar për këtë rast janë paraqitur sot në një gjykatë në Moskë, për të vendosur nëse ata zyrtarisht do të mbahen në arrest.

Zëdhënësja e Gjakytës së Qarkut, Anna Fadeyeva, tha se dy persona me prjeardhje nga Çeçenia, Zaur Dadayev dhe Anzor Gubashev, janë akuzuar për “vrasjen e Boris Nemtsovit, ndërsa tre të tjerët ende janë të dyshuar”.

Boris Nemtsov ishte vrarë vonë në mbrëmje më 27 shkurt, derisa shetiste me dashnoren e tij në një urë në Moskë, afër presidencës së Rusisë.

XS
SM
MD
LG