Ndërlidhjet

Sulmi me bombë vret tre ushtarë egjiptian


Ilustrim

Një sulm me veturë bombë ka vrarë tre ushtarë egjiptian në gadishullin e Sinait, njoftojnë forcat e sigurisë së Egjiptit.

Shpërthimi, që gjithashtu e ka plagosur një ushtar, ka ndodhur vetëm pak ditë para një konference të investitotirëve në resorin e Sharm el Sheikut, përmes së cilit Egjipti shpreson që do të krijojë imazhin e stabilitetit dhe të njejtën kohë të sigurojë miliarda dollarë investime.

Sulmi e ka pasur si cak një veturë ushtarake në Sinai, ku vepron edhe grupi më i rrëzikshëm militant islamist.

XS
SM
MD
LG