Ndërlidhjet

Boko Haram mundet në dy qyteza të Nigerit


Ilustrim

Trupat nga Çadi dhe Niger kanë arritur të lirojnë dy qyteza në pjesën veriore të Nigerit, që më parë mbaheshin nga militantët e Boko Haramit.

Kjo është arritja e parë e ofenzivës së përbashkët që nisi në fundjavë, raporton Reuters duke u mbështetur në burimet e ushtrisë së Nigerit.

Rreth 30 ushtarë të Nigerit dhe Çadit janë plagosur gjatë luftimeve që kishin për qëllim çlirimin e Malam Fatourit dhe Damasakut.

Kjo ka ndodhur vetëm një ditë pasi mijëra trupa ushtarake e kanë kaluar kufirin për të rimarrë zonat e kontrolluara nga grupi militant islamist.

“E kemi përzënë armikun nga këto zona, ndërsa rajoni është tani nën kontrollin tonë”, ka thënë një nga burimet ushtarake.

XS
SM
MD
LG