Ndërlidhjet

Spanja shpërbën një “qelizë xhihadiste”


Ilustrim

Policia në Spanjë ka arrestuar tetë persona nën dyshimet se i përkasin një qelize xhihadiste.

Të arrestuarit dyshohet se kanë rekrutuar vullnetarë për të luftuar në Siri dhe Irak dhe se kanë inkurajuar sulme brenda Spanjës.

Arrestimet kanë ndodhur në Barcelonë, Girona, Avila dhe Ciudad Real.

Deri më tash, këtë vit, në Spanjë janë arrestuar 21 militantë të dyshuar islamistë.

Autoritetet spanjolle besojnë se rreth 100 persona kanë udhëtuar nga Spanja në Irak dhe Siri, për t’u bashkuar me grupet islamiste.

XS
SM
MD
LG