Ndërlidhjet

Implanti i gjirit shkakton lloj të ri kanceri


Ilustrim

Instituti Kombëtar i Francës për Kancer ka bërë të ditur se ka “lidhje të qarta” midis një forme të rrallë të kancerit dhe një lloji të caktuar të implantit të gjirit.

Ky institut ka thënë se janë diagnostikuar 18 raste të sëmundjes së rrallë - anaplastic lymphoma - qysh në vitin 2011, që lidhen me silikonin e gjirit.

Marrë parasysh rastet e rralla, Instituti ka thënë se nuk është e nevojshme të rekomandohet heqja e implanteve.

“Ky ndërlikim paraqitet shumë rrallë”, ka thënë Instituti Kombëtar i Francës për Kancer.

XS
SM
MD
LG