Ndërlidhjet

Amerikanët shkatërrojnë një dron të Shtetit Islamik


Ilustrim

Ushtria amerikane njofton se e ka shkatërruar një dron që përdorej nga Shteti Islamik për të verifikuar pozitat e kundërshtarëve në front.

Zëdhënësi i ushtrisë, majori Kim Michelsen, ka thënë sot se aeroplani pa ekuipazh ka qenë i vogël dhe i pa armatosur, diçka që të gjithë mund ta blejnë.

Michelsen ka thënë se luftetarët e Shtetit Islamik e përdornin dronin në afërsi të qytetit Falluxha.

Një sulm ajror amerikan e ka shkatërruar këtë aeroplan.

Ushtria amerikane gjithashtu ka thënë se ka kryer 11 sulme ajrore ndaj caqeve të IS-it, në Irak dhe dy sulme të njejta ndaj caqeve të IS-it në Siri, gjatë 24 orëve të fundit.

Shumica e sulmeve në Irak janë bërë afër Ramadit. Sulmet tjera janë bërë në afërsi të Kirkukit dhe Mosulit.

XS
SM
MD
LG