Ndërlidhjet

Pakistan: Vritet një lider taliban


Taibanët e Paksitanit thonë se një nga liderët e tyre është vrarë nga një sulm i SHBA-ve më 19 mars, në kufirin Pakistan - Afganistan.

Talibanët, përmes një njoftimi për media, thanë se komandanti i tyre Khaëray Mehsud, i cili ishte "shumë i afërt me shefin (e talibanëve pakistanezë) Hakimullah Mehsud dhe ishte truproja e tij personale".

Në këtë njoftim u tha gjithashtu se Mehsud posedonte "aftësi militante të mëdha".

Dy zyrtarë të inteligjencës në Pakistan konfirmuan sulmin pranë kufirit të të dy vendeve.

Talibanët e Pakistanit janë aleatë me militantët afganë, që mbajnë të njëjtin emër, por funksionojnë ndaras.

XS
SM
MD
LG