Ndërlidhjet

Jolie kryen operacion tjetër parandalues ndaj kancerit


Angelina Jolie - Arkiv

Aktorja amerikane, Angelina Jolie, ka hequr vezoret dhe tubat e falopit si masë parandaluese kundër sëmundjes së kancerit.

Në një shkrim autorial të botuar sot në “The New York Times’, ajo deklaron se operacioni i kryer javën e kaluar është bërë pasi një test i gjakut tregonte shenja të një kanceri në fazë të hershme.

Testet e mëtutjeshme kanë shfaqur se ajo nuk kishte tumor, por ajo megjithatë kishte vendosur që t’i heq vezorët.

“Mjekët e mi kanë thënë se unë duhet të bëj operacion parandalues rreth një dekadë para shfaqjes së hershme të kancerit”, shkruan Jolie.

“Kanceri i vezoreve te nëna ime ishte diagnostifikuar kur ishte 49 vjeç. Unë jam 39 vjeç”, shkruan më tej aktorja që është fituese e çmimit Oscar.

Para dy vjetësh aktorja që është e martuar me Brad Pitt, kishte kryer një mastektomi të dyfishtë.

XS
SM
MD
LG