Ndërlidhjet

Amnesty International nderon Baez dhe Weiwei


Këngëtarja, Joan baez dhe artisti disident kinez, Ai Weiwei

Amnesty International iu ka ndarë këngëtares vjeçare, Joan Baez dhe artistit disident kinez, Ai Weiwei çmimin kryesor për të drejtat e njeriut për vitin 2015.

Wewei, një kritik i ashpër i Pekingut e ka të ndaluar kthimin në Kinë pasi ishte mbajtur në burg për 81 ditë në vitin 2012.

Çmimi, “Ambasadori i Ndërgjegjës” njeh “ata që kanë treguar lidership të jashtëzakonshëm në luftën e tyre për të drejtat e njeriut, gjatë tërë jetës dhe punës së tyre”, thuhet në një komunikatë të organizatës në fjalë.

XS
SM
MD
LG