Ndërlidhjet

Piktura e Picassos, pritet të shitet për 140 milionë dollarë


Një nga pikturat e Pablo Piccasos

Një nga punimet më të mira të Pablo Picassos do të dalin në ankand në muajin ndërsa pritet të shitet për 140 milionë dollarë.

“Women of Algiers” do të dal në ankand të organizuar nga “Christie’s”, më 11 maj.

Piktura e pasur me ngjyra e realizuar në vitin 1955, përmban një grua në qendër të vëmendjes, me pak rroba në trup, ndërsa në sfond duken disa femra më të vogla tërësisht nudo.

Gruaja në qëndër të pikturës është muza e Picassos, Jacqueline Roque, e cila u më pas edhe bashkëshortja e dytë e tij, në vitin 1961.

Piktura është pjesë e një serie prodhimesh të Picassos të krijuara në mes të viteve 1954 dhe 1955.

XS
SM
MD
LG