Ndërlidhjet

Putini akuzon Perëndimin për komplote anti-ruse


Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka akuzuar shtetet perëndimore se po komplotojnë për të ndikuar ose prishin zgjedhjet ruse gjatë disa viteve të ardhshme, duke përfshirë edhe një votim në vitin 2018, në të cilën ai mund të kërkojë një mandat të katërt.

Kjo akuzë ishte një nga të shumtat, të cilat Putini ia bëri Perëndimit gjatë një mbledhjeje me Shërbimin e Sigurisë Federale (FSB).

Putini tha se shërbimet e inteligjencës së Perëndimit po "planifikojnë një seri aksionesh gjatë periudhës zgjedhore 2016-2018".

Ai tha se këto shtete po mundohen të "përmbajnë" Rusinë me një arsenal të masave që shkojnë nga përpjekjet për "izolimi politik dhe presioni ekonomik për një luftë të informacionit në shkallë të gjerë" dhe spiunazh.

Ai tha se përpjekjet për të "frikësuar" Rusinë "kurrë nuk do të kenë sukses".

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit janë të acaruara, pas aneksimit të Krimesë dhe mbështetjes së rebelëve në lindje të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG