Ndërlidhjet

Mogherini: Kosova është shtet sovran


Federica Mogherini

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Frederica Mogherini, gjatë vizitës së saj të parë në Kosovë të enjten, u tha studentëve se Kosova është shtet sovran, raporton Euobserver.

"Dialogu [në mes të Kosovës dhe Serbisë] po bëhet në mes të dy palëve të barabarta. Dialogu ndodh midis dy shteteve sovrane".

Kjo deklaratë thyen tabunë e zyrtarëve evropianë në njohjen e shtetësisë së Kosovës, e cila nuk njihet nga pesë shtete të Bashkimit Evropian.

XS
SM
MD
LG