Ndërlidhjet

Australia e ka mundur Zelandën e Re në finalen e Kupës Botërore të Kriketit, duke e fituar titullin e ekipit më të mirë në botë për të pestën herë.

Fitorja përballë 93 mijë shikuesve, ka mundësuar që kapiteni i Australisë, Michael Clarke të pensionohet si kampion.

Australia, e mundi Zelandën e Re me rezultat, 183 me 45.

Vendi ishull e ka fituar të njëjtin titull edhe në vitet 1987, 1999, 2003 dhe në vitin 2007 ku gjithashtu ishte shpallur kampion bote.

Asnjë vend tjetër nuk e ka fituar këtë titull më shumë se dy herë.

XS
SM
MD
LG