Ndërlidhjet

Rusi: Punëtorët e një baze të anijeve kozmike, në grevë


Njëzet e gjashtë punëtorë në një bazë nisjeje anijesh kozmike të Rusisë në Lindjen e Largët, kanë filluar një grevë urie për të kërkuar pagat e vonuara.

Një grevist, tha për Radion Evropa e Lirë se nuk janë paguar për disa muaj dhe kompania i detyrohet çdo punëtori deri në2,500 dollarë.

Në këtë bazë, punojnë më shumë se 5,700 persona.

Rreth 100 punëtorë gjithashtu protestuan më 24 mars për të kërkuar pagat e papaguara.

Më parë këtë javë, autoritetet lokale premtuan se do të paguajnë borxhet dhe disa punëtorë i morën pagat e tyre, por pagesat ndaluan pasi zyrtarët mbetën pa para.

Presidenti rus Vladimir Putin e ka theksuar rëndësinë e një baze nisjeje anijesh kozmike të re, në mënyrë qe vendi të reduktojë varësinë ndaj kompleksit Baikonur të Kazakistanit.

XS
SM
MD
LG