Ndërlidhjet

Papa Françesku lutet për të krishterët


Papa Françesku - Arkiv

Papa Françesku u është drejtuar sot besimtarëve në Sheshin e Shën Pjetrit, duke folur për sulmet kundër të krishterëve në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Adresimi vjen derisa besimtarët katoikë po kremtojnë Pashkët.

“Të gjithë ne duhet të vazhdojmë udhëtimin shpirtëror të lutjeve – lutjeve intensive – pjesëmarrjes konkrete, ndihmës së prekshme në mbrojtje të vëllezërve dhe motrave tona që po përndiqen dhe vriten vetëm se janë të krishterë”, ka thënë Papa Françesku.

Ai po ashtu i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtare që të mos qëndrojë i heshtur ndaj këtyre “krimeve të papranueshme”.

XS
SM
MD
LG