Ndërlidhjet

Kosova e Kroacia pajtohen për thellim të bashkëpunimit


Zagreb

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, po qëndron në Kroaci.

Takimet dypalëshe atje, Thaçi i ka nisur me presidenten kroate, Kolinda Grabar Kitaroviq.

“Bashkëpunimi në nivelin politik ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë ka ekzistuar edhe kur nuk kanë ekzistuar shtetet tona dhe si popuj kemi qenë partnerë edhe në procesin e shtetndërtimit në vendet tona. Me presidenten Grabar-Kitaroviq u pajtuam se bashkëpunimin duhet ta thellojmë edhe në nivelin ekonomik, arsimor, kulturor dhe ushtarak”, ka thënë Thaçi përmes një postimi në Facebook.

XS
SM
MD
LG