Ndërlidhjet

Gjeorgjianët përkujtojnë shtypjen sovjetike të vitit 1989


Ceremonia e përkujtimit para parlamentit të Gjeorgjisë, 9 prill 2015

Në kryeqytetin e Gjerogjisë, Tbilisi, zyrtarë dhë të afërm viktimash të shtypjes nga ana e ushtrisë sovjetike, kanë përkujtuar ata që vdiqën në protestën ë 9 prillit të vitit 1989.

Protesta ishte mbajtur për të kërkuar pavarësinë e Gjeorgjisë nga Bashkimi Sovjetik.

Forcat e ushtrisë sovjetike e kishin shtypur demonstratën, duke vrarë 21 persona dhe duke plagosur e helmuar me gaz qindra të tjerë.

Gjeorgjia e ka shpallur pavarësinë me të njëjtën datë, 9 prill, por në vitin 1991.

XS
SM
MD
LG