Ndërlidhjet

Biden: Përparimi i IS-it është ndalur


Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se momentumi i militantëve të Shtetit Islamik në Irak ka ngecur.

“Momentumi i IS-it në Irak është ndalur dhe në shumë vende është kthyer prapa”, ka thënë Biden në Uashington më 9 prill.

Ai ka paralajmëruar se ende “ekziston një betejë e gjatë para”.

Komentet e Bidenit janë bërë pasi qeveria irakiane e ka shpallur fitoren ndaj IS-it në qytetin e Tikritit më 1 prill.

Biden e ka lavadëruar kryeministrit irakian Haidar al Abadi për dhënien e urdhërit për milicitë Shiite që të largohen nga qyteti ku banorët kryesisht janë sunnit pas raportimeve për shkatërrime dhe vjedhje nga këto forca.

Kryeministri irakian pritet të udhëtojë drejt Uashingtonit më 14 prill për tu takuar me presidentin amerikan, Barack Obama.

XS
SM
MD
LG