Ndërlidhjet

Estonia kërkon forcë të përhershme të NATO-s


Presidenti i Estonisë, Toomas Hendrik Ilves

Presidenti i Estonisë, Toomas Hendrik Ilves ka bërë thirrje për një force të përhershme të NATO-s të stacionuar në vendin e tij.

Ilves i ka thënë gazetës britanike, “Daily Telegraph” se Estonia është “pjesë e një grupi të vendeve që përmenden në mënyrë kërcënuese” nga Rusia.

Një ekip i këmbësorisë amerikane me 150 ushtarë momentalisht përbënë të vetmen prani të NATO-s në Estoni, por as ky grup ushtarësh nuk është forcë e përhershme në këtë vend.

Manovrat e ushtrisë ruse në kufirin me Estoninë ka nxitur shqetësimin në Evropë se Moska mund të bëj përpjekje të destabilizojë vendet që gjenden përreth saj.

NATO është zotuar për krijimin e një task force prej 5 mijë ushtarësh dhe krijimin e qendrave komanduese në gjashtë ish republika sovjetike, përfshirë edhe një në Estoni.

XS
SM
MD
LG