Ndërlidhjet

Taxhikistani ndalon haxhin për të rinjtë


Taxhikistan

Taxhikistani ka ndaluar haxhin, apo pelegrinazhin mysliman në Mekë, për qytetarët më të rinj se 35 vjeç.

Autoritetet atje besojnë se ndalesa mund të parandalojë taxhikët e rinj nga zhvillimi i ideve radikale apo bashkimi me grupet ekstremiste, të tilla si Shteti Islamik.

Qeveria e presidentit taxhik, Emomali Rahmon, ka bërë vazhdimisht thirrje për forcimin e parimeve sekulare në Taxhikistan, ku shumica e popullsisë është myslimane.

Taxhikistani ka ndaluar shamitë për vajzat në shkolla dhe ka ndaluar të miturit nga shkuarja në xhami, pas raporteve se shumë taxhikë u janë bashkuar militantëve në Irak dhe Siri.

XS
SM
MD
LG