Ndërlidhjet

Numri i viktimave në Siri shkon mbi 220 mijë


Aleppo - Siri

Lufta civile në Siri ka marrë jetën e 220 mijë personave prejse ka nisur lufta në vitin 2011, raporton agjencia gjermane e lajmeve, DPA duke u mbështetur në të dhënat e obesrvatoriumit sirian për të drejtat e njeriut.

Në mesin e viktimave janë edhe 67 293 civilë, ndonëse shifra totale nuk përfshinë të burgosurit dhe viktimat e kidnapuara.

Raportohet se 20 mijë persona janë zhdukur brenda burgjeve dhe qendrave të paraburgimit të regjimit të Bashar al Assad.

Qeveria momentalisht kontrollon shumicën e qyteteve të mëdha si dhe zona strategjike në qendër të Sirisë dhe bregdetin mesdhetar të vendit.

Ndërkaq grupet ekstremiste kontrollojnë shumicën e zonës lindore dhe verilindore të Sirisë.

XS
SM
MD
LG