Ndërlidhjet

Ushtarë amerikanë arrijnë në Ukrainë


Instrukturë të ushtrisë amerikane arrijnë në Ukrainë.

Rreth 300 paratrupa amerikane kanë arritur në Ukrainë këtë javë, për të trajnuar trupat e Gardës Kombëtare të Ukrainës, e cila është duke luftuar separatistët pro-rusë në lindje të vendit.

Ata do të trajnojnë 900 anëtarë të forcës rezerviste, e cila është thirrur në vitin 2014.

Trajnerët e SHBA-së janë nga Brigada 173 e ushtrisë amerikane, një njësi me bazë në Itali, e cila shërben si përgjigje për Evropën.

Trupa të së njëjtës njësi janë vendosur në Poloni, Estoni, Letoni dhe Lituani në vitin 2014 për të trajnuar forcat e atjeshme dhe për të lehtësuar shqetësimet e ngritura pas ndërhyrjes ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Luftimet midis separatistëve pro-rusë dhe trupave të Ukrainës në lindje kanë lënë të vrarë mbi 6,000 njerëz gjatë vitit të kaluar dhe ato vazhdojnë pavarësisht marrëveshjes për armëpushim, të arritur në muajin shkurt.

XS
SM
MD
LG