Ndërlidhjet

KS shpërthen në lot nga videoja për Sirinë


Këshilli i Sigurimit i OKB-së

Anëtarë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kanë shpërthyer në lot, pasi u është treguar një video e një sulmi me gaz të klorit, që ka ndodhur muajin e kaluar në veriperëndim të Sirisë, raporton BBC.

Pamjet tregojnë përpjekjet e pasuksesshme të mjekëve për të mbajtur gjallë tre fëmijë, që të gjithë nën 4 vjeç.

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Samantha Power, e ka përshkruar takimin si “shumë emocionues” dhe ka thënë se autorët e sulmit do të mbahen përgjegjës.

Qeveria e Sirisë mohon se është përgjegjëse për sulmin në Idlib.

XS
SM
MD
LG