Ndërlidhjet

Obama: I befasuar me kohëzgjatjen e ndalesës ruse ndaj Iranit


Barack Obama

Presidenti amerikan, Barack Obama, tha mbrëmë vonë se është i befasuar me ndalesën e gjatë të shitjes së raketave të Rusisë në Iran.

Zoti Obama theksoi se ishte i befasuar që Moska kaq gjatë e ka shtyrë këtë vendim, duke pasur parasysh raportet e tensionuara ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

Shtëpia e Bardhë më herët e ka kritikuar shpalljen e Rusisë se do ta tërheq ndalesën pesëvjeçare të dërgimit të sistemeve raketore në Iran.

Moska tha se vendimi për ndalesën e vitit 2010, për shkak të programit atomik iranian, më nuk është i domosdoshëm.

Presidenti Obama, mëtutje, tha se “ekonomia ruse është nën presion dhe kjo ishte shitje e rëndësishme”.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë sanksione ekonomike kundër Rusisë për shkak të aneksimit të Krimesë së Ukrainës nga ana e Moskës dhe për mbështetjen ruse të separatistëve prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Por, Rusia i ka kundërshtuar akuzat se kryengritësit në Ukrianë i furnizon me armatim, trupa dhe fonde.

XS
SM
MD
LG