Ndërlidhjet

Turqia "ndan dhimbjen" me armenët


Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu.

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, ka thënë se vendi i tij “ndan dhimbjen” me armenët, paraardhësit e të cilëve janë vrarë në Perandorinë Osmane, 100 vjet më parë.

Davutoglu ka thënë se në Stamboll do të mbahet për herë të parë shërbimi përkujtimor për ta, në përvjetorin e 24 prillit.

Megjithatë, Turqia refuzon të njohë vrasjet masive të armenëve si gjenocid.

Armenia thotë se 1.5 milion qytetarë të saj janë vrarë dhe dëbuar në vitin 1915.

Turqia nuk e pranon termin gjenocid, duke thënë se ajo ka qenë luftë civile, në të cilën kanë pësuar të dyja palët.

Kjo çështje ka shkaktuar zemërim midis dy vendeve.

XS
SM
MD
LG