Ndërlidhjet

Bruksel: Fillon dialogu për normalizim marrëdhëniesh


Pamje nga takimi i sotëm, Bruksel; 21 prill 2015

Sapo ka filluar dialogu në mes të kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel.

Ky është takimi i dytë i kryeministrit Mustafa me Aleksandar Vuçiq në kuadër të dialogut për normalizim marrëdhëniesh që mbahet në Bruksel, me lehtësimin e shefes për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Para nisjes së raundit të ri të dialogut, Mogherini ka pasur takime bilaterale nga pesë minuta me kryeministrin kosovar,Mustafa dhe me kryeministrin serb, Vuçiq.

Pas këtyre takimeve, ka nisur dialogu, ku përpos kryeministrit Mustafa në takim po merr pjesë edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi.

Takimi po rastis në kohën kur shënohet dy vjetori i marrëvëshjes për normalizim marrëdhëniesh që atëbotë ishte nënshkruar nga kryeministrat, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq.

Takimi i fundit i Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, në kuadër të këtij dialogu kishte përfunduar me arritjen e marrëveshjes për drejtësi.

XS
SM
MD
LG