Ndërlidhjet

Vullkani Calbuco shpërthen në Kili


Kili, 22 prill 2015.

Vullkani Calbuco në jug të Kilit ka shpërthyer dy herë brenda pak orësh.

Pamjet nga zona tregojnë sasi të madhe të lavës dhe hirit që ka liruar.

Autoritetet kanë shpallur alarmin e kuq dhe kanë evakuar mbi 4,000 njerëz.

Vullkani Calbuco është njëri nga më aktivët në Kili, por shpërthimi i tij ka zënë zyrtarët në befasi.

Alejandro Verges, drejtor i emergjencave për rajonin, ka thënë se Calbuco nuk ka qenë nën ndonjë formë të veçantë të vëzhgimit.

XS
SM
MD
LG