Ndërlidhjet

Qindra minatorë të qymyrit kanë marshuar nëpër kryeqytetin e Ukrainës duke kërkuar që qeveria të ndalojë blerjen e karburantit nga jashtë vendit dhe t'i japë fund mbylljes së minierave.

Minatorët kërkuan dorëheqjen e ministrit të qymyrit dhe energjisë Volodimir Demchyshyn.

Marshim kaloi nga selia e qeverisë, deri te ministria e qymyrit dhe energjisë, e cila ruhej nga dhjetëra e policisë.

Demchyshyn, i cili është në Shtetet e Bashkuara për një konferencë ndërkombëtare të energjisë, tha se ishte duke i dhënë fund udhëtimit të tij në fillim, dhe do të kthehet në Kiev dhe të merret me protestën.

Qeveria thotë se u detyrua të blejë furnizime me qymyr gjatë dimrit nga jashtë vendit, për shkak të luftës kundër separatistëve rusë në Ukrainën Lindore, ku janë të vendosura shumica e minierave më të mëdha të vendit.

Minatorët mbajtën një kongres vjetor në Kiev më 22 prill, një ditë para protestës.

XS
SM
MD
LG