Ndërlidhjet

Numri i viktimave kalon 870 në Nepal


Nepal, pas termetit

Vazhdon të rritet numri i viktimave në Nepal pas termetit shkatërrues që e goditi sot këtë shtet.

Sipas qeverisë së këtij vendi, së paku 876 persona e kanë humbur jetën nga termeti.

Së paku 524 persona e kanë humbur jetën në kryeqytet dhe në zonën tejmase të populluar, Fusha e Katmandusë.

Zyrtarët thonë se numri i viktimave sipas të gjitha gjasave do të rritet pasi ekipet e shpëtimit po vazhdojnë të kërkojnë për trupa të pajetë nën gërmadha.

Sipas shërbimit gjeologjik amerikan, termeti kishte fuqi 7.9 mangitudë të shkallës së Rihterit.

XS
SM
MD
LG