Ndërlidhjet

Falluxha : IS e merr në kontroll një pendë me rëndësi


Ilustrim

Luftime të ashpra kanë ndodhur në veri të Falluxhas në mes të forcave irakiane dhe militantëve të Shtetit Islamik.

Derisa trupat dhe tanket irakiane i janë kthyer frontit sot, militantët e Shtetit Islamik e kanë marrë pjesërisht në kontroll një pendë uji në lumin Thirthar.

Një video e militantëve e postuar në internet tregon luftetarët e IS-it duke ecur lirshëm nëpër pendën në fjalë, e cila shërben për kontrollimin e vërshimeve në Bagdad dhe qytete të tjera.

XS
SM
MD
LG