Ndërlidhjet

Sot po mbahen zgjedhjet presidenciale në Kazakistan


Presidenti aktual, Nursultan Nazarbaev - Poster në Almaty

Votuesit në Kazakistan po marrin pjesë sot në zgjedhjet për president që sipas të gjitha gjasave do të rezultojnë me rizgjedhjen e presidentit aktual, Nursultan Nazarbaev.

Me shtypjen e opozitës dhe kontrollimit të mediave nga pushteti, rizgjedhja e Nazarbaevit duket një gjë e sigurtë.

Rivalët e 74 vjecarit, Nazarbaev janë figura jo shumë të njohura publike, ndërsa shihen si persona pro qeveritar që iu kanë bashkuar fushatës vetëm për të krijuar iluzionin e garës zgjedhore.

XS
SM
MD
LG