Ndërlidhjet

Liderët e Bashkimit Evropian do të mbajnë sot një samit në Kiev, me presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko.

Bisedimet pritet të përqendrohen në statusin e Marrëveshjes së Minskut, e cila parasheh armëpushim në lindje të Ukrainës, si dhe hapa për t’i dhënë fund konfliktit atje.

Armëpushimi ka çuar në shtensionim të dhunës, ndonëse shkelje raportohen si nga separatistët pro-rusë, ashtu edhe nga forcat qeveritare të Ukrainës.

Në takimin e sotëm në Kiev po ashtu pritet të adresohet statusi i reformave ekonomike dhe politike në Ukrainë, si dhe kërkesa e Poroshenkos për paqeruajtës evropianë në lindje.

XS
SM
MD
LG