Ndërlidhjet

Vullkani në Kili i qetë, por jostabil


Kili

Autoritetet në Kili kanë paralajmëruar për shpërthime të reja të vullkanit Calbuco, i cili ka shpërthyer dy herë javën e kaluar.

Gjatë një qetësimi të aktivitetit të tij, shumica e aeroporteve në Kili dhe në Argjentinën fqinje janë rihapur.

Ato kanë qenë të mbyllra për shkak të sasisë së madhe të hirit vullkanik që është hedhur në atmosferë.

Mbi 6,000 njerëz që jetojnë në zonat pranë vullkanit, janë evakuuar.

XS
SM
MD
LG