Ndërlidhjet

Vazhdon të rritet numri i viktimave në Nepal


Nepal, 27 prill 2015.

Së paku 3,617 njerëz kanë vdekur nga tërmeti masiv që ka goditur Nepalin të shtunën.

Sipas Qendrës Kombëtare për Emergjenca, mbi 6,500 njerëz janë plagosur.

Raportohet se dhjetëra njerëz kanë vdekur edhe në Kinë e Indi, ndërsa mbi 200 alpinistë janë shpëtuar në malin Everest, i cili është përfshirë nga ortekë të borës, si pasojë e dridhjeve të tokës.

Zyrtarët kanë paralajmëruar se numri i viktimave mund të rritet, pasi ekipet e shpëtimit janë nisur drejt zonave të largëta malore në perëndim të Nepalit.

Vendet fqinje kanë dërguar ndihma mjekësore, ushqime dhe ujë për të mbijetuarit.

Tërmeti, prej 7.8 shkallësh të Richterit, ka qenë më i rëndi në Nepal në më shumë se 80 vjet.

XS
SM
MD
LG