Ndërlidhjet

Erdogan e kritikon Putinin


Lideri turk, Erdogan së bashku me homologun rus, Vladimir Putin

Presidenti turk, Rexhep Erdogan ka thënë sot se Rusia duhet fillimisht të llogarisë veprimet e saj në Ukrainë dhe gadishullin e Krimesë para se ta quaj gjenocid vrasjen e armenëve nga Perandoria Osmane në vitin 1915.

Lajmi është publikuar nga agjencia e lajmeve, Reuters.

“Nuk është hera e parë që Rusia e ka përdorur fjalën gjenocid në këtë çështje. Unë personalisht ndjehem keq që Putini e ka bërë këtë hap. Ajo që po ndodhë në Ukrainë dhe Krime është e qartë. Ata fillimisht duhet të sqarojnë këto veprime para se ta përmendin gjenocidin”, citohet të ketë thënë Erdogan gjatë një konference me gazetarë në Ankara.

XS
SM
MD
LG