Ndërlidhjet

Luftime të ashpra në veri të Afganistanit


Ilustrim

Luftime të ashpra në mes të forcave afgane të sigurisë dhe talibanëve janë raportuar përreth qytetit verior të Kunduzit.

Zyrtarët thonë se qindra talibanë e kanë sulmuar policinë dhe pikat e kontrollit të ushtrisë në krahinën në fjalë.

Gjatë tri ditëve të fundit, kjo krahinë është përballur me sulme të mëdha të militantëve islamik.

Sulmet e kanë detyruar edhe presidentit Ashraf Ghani që ta shtyej vizitën në Indi për disa orë, pasi ai është detyruar të takohet me gjeneralin e NATO-s, John Campbell.

Raportohet se gjatë luftimeve tre ditore janë shkaktuar viktima në të dy palët, edhe te forcat afgane edhe te talibanët, por zyrtarët nuk kanë dhënë shifra konkrete.

XS
SM
MD
LG