Ndërlidhjet

Abe i drejtohet Kongresit të SHBA-së


Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe.

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, ka shprehur “pendim të thellë” për rolin e Japonisë në Luftën e Dytë Botërore.

Ai ka ofruar “respektin e tij të thellë” dhe “ngushëllimet e përjetshme” për ushtarët amerikanë që kanë vdekur në konflikt.

Abe i ka bërë këto komente gjatë një adresimi historik në Kongresin amerikan.

Ai ndodhet për vizitë shtetërore në SHBA, për të diskutuar një marrëveshje të tregtisë.

Abe dhe presidenti i SHBA-së, Barack Obama, po ashtu janë pajtuar për udhëzime të reja për bashkëpunimin në mbrojtje.

XS
SM
MD
LG