Ndërlidhjet

Kombet e Bashkura kanë bërë apel për 415 milionë dollarë, për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti shkatërrues në Nepal.

OKB ka thënë se do që të mbështesë përpjepkjet e qeverisë për të ofruar ndihmë emergjente gjatë tre muajve të ardhshëm.

Tërmeti i së shtunës ka vrarë mbi 5,000 njerëz dhe ka plagosur së paku 10,000.

OKB ka vlerësuar se mbi 8 milionë njerëz janë prekur nga fatkeqësia dhe se 70,000 shtëpi janë shkatërruar.

XS
SM
MD
LG