Ndërlidhjet

Franca dhe Katari, marrëveshje ushtarake


Ilustrim

Franca dhe Katari e kanë nënshkruar një marrëveshje prej 6.3 miliardë eurove për shitjen e 24 aeroplanëve luftarak.

Kontrata është e treta për këtë vit për Francën për llojin e njëjtë të aeroplanëve luftarak, pasi të njëjtët iu ka shitur më parë Egjiptit dhe Indisë.

Franca gjithashtu ka trajnuar 36 pilotë dhe 100 teknikë të Katarit.

Marrëveshja është nënshkruar gjatë një vizite të presidentit francez, Francois Holland në shtetet e Gjirit Arabik.

XS
SM
MD
LG