Ndërlidhjet

MPJ e Kosovës apelon për qetësi në Maqedoni


Kumanovë, Maqedoni

Ministria e Jashtme e Kosovës ka lëshuar një deklaratë për media, duke thënë se "po përcjell me shqetësim të thellë lajmet në Maqedoni për incidentet e dhunshme në disa lokalitete, me viktima te raportuara".

"Republika e Kosovës dënon ashpër cenimin e rendit dhe sigurisë nga çfarëdo individi apo grupi, me qëllime destabilizuese në Maqedoni. MPJ njëkohësisht apelon te të gjitha palët që të përmbahen nga dhuna dhe të gjejnë zgjidhje përmes dialogut politik, në kuadër të institucioneve të vendit dhe Marrëveshjes së Ohrit, që garanton integritetin e Maqedonisë dhe përmbushjen e të drejtave të komuniteteve", thuhet në reagimin e MPJ-së në Prishtinë.

Lexoni edhe këtë.

XS
SM
MD
LG