Ndërlidhjet

Së paku 45 të vrarë nga sulmi në Pakistan


Karaçi, Pakistan

Së paku 45 njerëz janë vrarë dhe 20 të jerë janë plagosur nga një sulm me armë zjarri në një autobus, i cili transportonte myslimanë shiitë Ismaili, në qytetin Karaçi të Pakistanit.

Policia ka thënë se gjashtë persona të armatosur kanë ndaluar autobusin dhe kanë qëlluar pasagjerët pa dallim

Kryeministri i Pakistanit, Nawaz Sharif, ka dënuar ngjarjen dhe ka urdhëruar hetime.

“Kjo është një përpjekje për keqardhje, për të përhapur kaos në Pakistan, dhe përpjekje e dënueshme për t’i bërë njerëzit që të luftojnë kundër njëri-tjetrit”, ka thënë Sharif.

Një fraksion i talibanëve pakistanezë, i quajtur Jundullah, ka thënë se ka kryer sulmin.

XS
SM
MD
LG