Ndërlidhjet

"Aksion masiv" kundër talibanëve pakistanezë


Pakistan

Ushtria e Pakistanit ka goditur caqet e dyshuara të talibanëve në rajonin malor të Vaziristanit Verior.

Së paku 15 militantë dyshohet se janë vrarë në sulme.

Qeveria në Islamabad ka thënë se ky është një "aksion masiv ushtarak".

Talibanët pakistantezë kanë kontrolluar pothuajse gjithë Vaziristanin Verior, derisa ushtria ka nisur ofensivën atje në qershor të vitit 2014.

Talibanët vazhdojnë të mbajnë kontrollin në Luginën Shaval dhe e kanë përdorur atë si bazë për ndërmarrjen e sulmeve kundër forcave pakistaneze.

Talibanët pakistanezë janë aleatë me talibanët afganë dhe ndajnë të njëjtën ideologji xhihadiste.

XS
SM
MD
LG